Meniu

STEAM veikla „Bandymai su kiaušiniais“

2021 m. kovo 28 – balandžio 2 dienomis „Smalsučiai“ grupės ugdytiniai ir auklėtojos atliko 5 bandymus su kiaušiniais.

1 –asis bandymas „Permatomas kiaušinis“. Vaikai norėjo išsiaiškinti, kas kiaušinio viduje, jo neperskėlus. Padėjo kiaušinį po lempos šviesa, matė tik jo šešėlį ir apšviestą kiaušinio pusę, pakėlus prieš langą, taip pat nesimatė kiaušinio turinio. Tuomet kiaušinį įdėjo į indą ir užpylė 9 % actu. Po 6 valandų išėmę kiaušinį iš indo su actu ir apšvietę lempa pamatė kiaušinio vidų, trynį – kiaušinis tapo permatomas, nes actas tirpino kiaušinio lukštą ir jis tapo minkštas.

2 –asis bandymas „Kiaušinis ir skysčiai“. Vaikai bandė išsiaiškinti, kaip kiaušinio lukštą veikia vanduo ir coca-colos gėrimas. Įdėjo po kiaušinį į 2 skirtingus indus su vandeniu ir su coca-cola. Laukimas buvo ilgas, o rezultatas stulbinantis. Kiaušinis nepasikeitė tik vandenyje. Iš coca-colos vaikai kiaušinį ištraukė rudą, pasidengusį gleivėmis, dėmėmis, kiūžtantį. Atlikę eksperimentą, vaikai suprato, kad šie skysčiai lygiai taip pat veikia ir dantukus.

3 –asis bandymas „Kiaušinis ir dantų pasta“. Pratęsdami antrąjį bandymą, vaikai pamėgino spalvą pakeitusius kiaušinius nuo coca-colos nuvalyti dantų pasta ir šepetuku. Žinome, kad dantų pasta valo nešvarumus, apnašas. Ir mums pavyko dantų pasta ir šepetėliu trinant kiaušinius, juos nuvalyti, valant lukštą jis balo! Iš vaikų išgirdome pasižadėjimą kiekvieną rytą ir vakarą valyti dantukus.

4 –asis bandymas „Plūduriuojantis kiaušinis“. Vaikai svarstė, ar paprasto vandens stiklinėje, ar stiklinėje, prisotintoje druskos tirpalu kiaušinis nuskęs. Vieną kiaušinį įdėjo į tyrą vandenį, o kitą – į vandenį su 10 šaukštelių valgomosios druskos, prieš tai gerai išmaišius, kol visiškai druska ištirps. Vaikai pastebėjo, kad tyrame vandenyje esantis kiaušinis nuskendo, o druskingame – plūduriavo vandens paviršiuje. Vaikai paaiškino, kad labai sūriame vandenyje niekas neskęsta. Suradome mokslinį atsakymą knygoje „Smagūs eksperimentai“ – druskingame vandenyje daiktai plūduriuoja lengviau, nes jis sunkesnis už tyrą vandenį.

5 –asis bandymas „Virtas nevirtas kiaušinis“. Vaikai smalsavo, kaip atskirti virtą kiaušinį nuo nevirto. Auklėtojos pasiūlė kiaušinius pasukti. Vaikai kiaušinius padėjo ant stalo ir suko. Virtas kiaušinis ir nevirtas kiaušinis sukosi nevienodai. Bandymu pavyko išsiaiškinti, kad virtas kiaušinis sukasi pastebimai greičiau ir ilgiau negu nevirtas. Pastarąjį net sunku priversti suktis, o kietai išvirtas kiaušinis sukasi taip greitai, kad jo pavidalas susilieja. Pastebėjome, kad virti ir nevirti kiaušiniai skirtingai ir sustoja. Jei besisukantį virtą kiaušinį paliestumėte pirštu, jis iš karto sustotų. O nevirtas kiaušinis, akimirksniui sustojęs, patraukus ranką dar truputį suksis. Taip atsitinka dėl inercijos.

 

Adresas: Saulės takas 7,
LT-78302 Šiauliai
Telefonas (8 41) 552 591
El. paštas voveraite@splius.lt
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 190528055

Paieška svetainėje

Projektai

Projektai

Steigėjas

Steigėjas
2023 © Šiaulių l-d „Voveraitė“