Meniu

STEAM veikla „Kodėl įsielektrina plaukai?“

2022 m. lapkričio 29 d. „Smalsučiai“ grupės ugdytiniai ir mokytoja Viktorija Tvaskūnienė grįžus iš lauko pastebėjo, kad nusimaunat kepures įsielektrina plaukai, palietus vienas kitą trenkia elektra, girdisi, net lengvas elektros srovės traškėjimas. Vaikai susidomėjo, kodėl taip nutinka, kodėl žmogus įsielektrina? Informacijos apie šį reiškinį ieškojome internete. Sužinojome, kad įsielektrinimas – reiškinys, susijęs su dviejų kūnų sąveika (t. y. trintimi) ir įelektrintų dalelių (elektronų) apsikeitimu. Visi mus supantys kūnai, kaip ir mes patys, sudaryti iš elektrinių dalelių. Toks įsielektrinimas vyksta visada, tarpusavyje sąveikaujant dviem kūnams, pvz. šukoms su plaukais, automobiliui/žmogui su jį supančiu oru ir t.t. Be to, išsiaiškinome, kad šąlant ar šylant orams įsielektrina ne tik drabužiai ar plaukai, bet ir liečiant įvairius paviršius šie mus „apdovanoja“ lengva elektros srove. Taip nutinka dėl oro drėgnumo. Sausas oras labiau įelektrina jame judančius objektus, kurių elektros krūvis renkasi ant daiktų, objektų paviršiaus, kurie išsikrauna perduodami elektros impulsus vienas kitam. Norėdami tuo įsitikinti atlikome keletą bandymų. Iš pradžių bandėme įelektrinti plaukus, pūsdami į juos orą šiaudeliais. Pavyko – plaukai įsielektrino. Kito bandymo metu trynėme pripūstus balionus į plaukus, tuomet lietėme jais krepinio popieriaus skiauteles. Stebėjome, kaip veikia įelektrintas objektas, kaip susikaupusi elektra perduodama kitam kūnui. Taip pat vaikai sugalvojo naują žaidimą. Pūsti į balionus šiaudeliais, kad jie nenukristų ant žemės.

Adresas: Saulės takas 7,
LT-78302 Šiauliai
Telefonas (8 41) 552 591
El. paštas voveraite@splius.lt
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 190528055

Paieška svetainėje

Projektai

Projektai

Steigėjas

Steigėjas
2024 © Šiaulių l-d „Voveraitė“
Versija neįgaliesiems