Meniu

STEAM veikla „PAGAUK VĖJĄ“

„Smalsučiai“ grupės vaikai, auklėtoja ir logopedė domėjosi  apie energiją ir jos išteklius.  Stebėdami filmuką sužinojo, kad energijos šaltiniai skirstomi į tradicinius (iškastinis kuras) ir atsinaujinančius. Šiuo metu Lietuvoje daugiausia naudojamas iškastinis kuras, t. y. gamtinės dujos, akmens anglis, nafta, durpės ir kt. Kadangi iškastiniam kurui susiformuoti reikia daug tūkstančių metų, nuolat naudojami iškastinio kuro klodai senka ir vis mažėja. Be to, deginant iškastinį kurą skatinama klimato kaita, nes į aplinką išmetama daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Atsinaujinantieji energijos šaltiniai yra gamtoje, jų atsiradimą ir atsinaujinimą nulemia gamtos veiksniai: saulės šviesa, vėjas, upių tekėjimas, jūrų bangavimas, potvyniai ir atoslūgiai, biomasės augimas, geoterminė energija.

Parengiamieji darbai:

  • iš A4 formato popieriaus lapų pasidaryti 21×21 cm dydžio šablonus,
  • bambukiniuose iešmeliuose išgręžti 4 mm skersmens kiaurymes.

Vaikų veikla:

  • Vaikai stebėjo filmuką apie tradicinius ir atsinaujinančius energijos išteklius. Aptardami filmuką, pasakojo, kas gamina mums elektrą, kokių elektros jėgainių mes turime Lietuvoje, atpažino jas paveikslėliuose. Vaikai, teigė, jog važiuodami prie jūros jie mato vėjo jėgaines. Smalsavome, kaip jos atrodo iš arti ir iš ko pagamintos. Sužinojome, kad dauguma susideda iš trijų menčių-sparnų, sumontuotų prie plieninio bokšto. Pastebėjome, kad vėjo elektrinės gali būti įvairaus aukščio, supratome, kuo jos  aukštesnės, tuo efektyviau veikia, nes didesniam aukščiui įprastai būdingi stipresni vėjai. Suskaičiavome vėjo malūno mentis-sparnus, palyginome su kitais matomais paveikslėliuose malūnais, įvardijome, kurie malūnai gamina vandens, vėjo energiją, 
  • Vaikai konstravo vėjo malūnėlius. Susipažino su malūnėlio brėžiniu, A4 formato lapą sulenkė pusiau „skarele“, nukirpo lapo kraštą, perlenkė „skarelę“ per kitą įstrižainę, liniuote išmatavo ir pažymėjo pieštuku taškus iki kurių reikės įkirpti bei padaryti kiaurymes malūnėlio ašiai. Žirklėmis įkirpę ir padarę kiaurymes varžtams, vaikai atlenkė lapo kampus su kiaurymėmis. Pro jas ir kiauryme lapo viduryje prakišo varžtą, į bambukinį iešmelį įstatę malūnėlį su varžtu, jį užsuko. Išbandė malūnėlius sukdami rankomis, savo burna. Vaikai aiškinosi ir stebėjo, kaip jie sukasi įjungus ventiliatorių ir į kurią pusę pradeda suktis malūnėliai? Kodėl? Iš malūnėlių sustojo ir padarė vaivorykštę.

Adresas: Saulės takas 7,
LT-78302 Šiauliai
Telefonas (8 41) 552 591
El. paštas voveraite@splius.lt
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 190528055

Paieška svetainėje

Projektai

Projektai

Steigėjas

Steigėjas
2023 © Šiaulių l-d „Voveraitė“